کاندوم زنانه چیست و فواید استفاده از کاندوم

کاندوم زنانه و کاندوم مردانه جهت پیشگیری از بارداری ناخواسته استفاده می‌شوند. همچنین یکی از راه‌کارهای استفاده از کاندوم جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی است.

کاندوم زنانه و مردانه عموما از جنس لاتکس که نوعی پلاستیک بدون حساسیت است و از انتقال عفونت و اسپرم جلوگیری می‌کند. کاندوم برای رابطه واژینال، مقعدی و در جهت محافظت در برابر حاملگی و عفونت های از جمله HIV (ایدز) و پیشگیری از سرطان رحم استفاده می‌شوند.

فرق کاندوم زنانه با مردانه در این است که کاندوم زنانه درون واژن خانم قرار می گیرد ولی کاندوم مردانه بر روی آلت مردانه کشیده می‌شود.

با توجه به سلایق مصرف کننده انواع کاندوم تولید می‌شوند ولی نحوه استفاده از کاندوم ها فقط در نوع کاندوم مردانه و زنانه است که در بالا توضیح داده شد.

از دیگر فواید استفاده از کاندوم می‌توان به کاهش خطر آلودگی و ابتلا به سایر STIs مانند کلامیدیا و سوزاک و همچنین خطر ابتلا به سیفیلیس، تب خال تناسلی و ویروس وارت اشاره نمود.

نحوه استفاده کاندوم برای آقایان :

پس از خارج کردن کاندوم از بسته، قسمت بالایی آنرا (محل جمع شدن منی) را با دو انگشت سفت بگیرد و بر روی نوک آلت با نعوظ کامل قرار داده و با دست دیگر آنرا بر روی آلت بکشید.

توصیه می‌شود اینکار را با دندان شریک جنسی خود انجام ندهید، زیرا موجب پاره شدن و یا سوراخ شدن کاندوم می‌شود. در آخر نیز کاندوم استفاده شده را در میان دستمال کاغذی بگذارید و آن را در سطل زباله قرار دهید.

نحوه استفاده و جایگذاری کاندوم زنانه:

در مواجه با آقایانی که جهت استفاده از کاندوم مردانه اجتناب می‌کنند، کاندوم زنانه وسیله ای برای جلوگیری از ورود اسپرم به رحم و پیشگیری از بارداری و محافظت از بیماری‌ها و عفونت های مقاربتی است.

جهت قراردادن کاندوم زنانه در رحم، انگشت اشاره را داخل کاندوم نمایید و حلقه داخلی را بصورت کامل در واژن فشار دهید و یا حلقه را در انتهای بسته کیسه با انگشت میانی خود فشار دهید و آن را مثل یک تامپون وارد کنید. همچنین دقت کنید حلقه بیرون کاندوم زنانه به اندازه ۲.۵ سانتیمتر بیرون واژن قرار می‌گیرد و از وارد کردن کل کاندوم به داخل واژن خودداری کنید. وارد کردن کاندوم زنانه در تمام حالت‌های ایستاده، دراز کشیده، نشسته و … امکانپذیر است.

بر خلاف انواع مختلف کاندوم مردانه که از جنس لاتکس هستند، تنها یک نوع کاندوم زنانه وجود داردکه جنس کاندوم زنانه از پلی اورتان و لاتکس ساخته شده‌اند، و برای افرادی که نسبت به لاتکس لاستیک حساس و آلرژی دارند، ایجاد حساسیت نمی‌کند. کاندوم زنانه دارای یک حلقه است که پس از قرارگیری در رحم در بیرون واژن قرار می‌گیرد که باعث تحریک خانم می‌شود.

در هنگام استفاده از کاندوم زنانه به موارد زیر دقت کنید

  • در کاندوم زنانه نیز احتمال پارگی وجود دارد
  • خارج شدن کاندوم از واژن
  • قرار گرفتن آلت مرد بین واژن و سطح بیرونی کاندوم زنانه
  • ایجاد سوزش، خارش و ناراحتی در برخی از خانم‌ها
  • کاندوم زنانه به طور همزمان با کاندوم مردانه استفاده نشود
  • کاندوم زنانه در رابطه مقعدی توصیه نمی‌شود
  • استفاده از روان کننده در هنگام استفاده از کاندوم توصیه می‌شود

 

یکی از مزایای استفاده از کاندوم زنانه این است که می‌توانید آنرا هشت ساعت قبل از برقراری رابطه جنسی در واژن قرار دهید.

نکته آخر اینکه استفاده از کاندوم زنانه و کاندوم مردانه یکبار مصرف بوده و حتما بعد از رابطه جنسی آنرا داخل دستمال پیچیده و در سطل زبانه‌های تر بیاندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *