آموزش جنسی, سلامت جنسی

خودارضایی و مزایا و معایب آن را بشناسید!

خودارضایی

خودارضایی Masturbation به حالتی گفته می‌شود که یک فرد نسبت به تحریک اندام جنسی خود اقدام کند تا به مرحله ارضا برسد. عموما انجام این عمل در فضای امن و خلوت شخص و به تنهایی انجام می‌گیرد اما در برخی موارد

اسم‌های دیگر خودارضایی

این عمل جنسی با اسم‌های دیگری نیز شناخته می‌شود:

 • آقایان : جلق زدن یا جق زدن یا استمنا
 • زنان: استشهاء

به عبارت دیگر، این کار به تحریک جنسی اندام جنسی خود، جهت برانگیختگی جنسی یا سایر لذت‌های جنسی گفته می‌شود و معمولاً به اوج لذت جنسی هم می‌رسد. برای تحریک شدن ممکن است از دست‌ها، انگشتان، اشیاء معمولی و اسباب‌بازی‌های جنسی از جمله لرزاننده یا ویبراتور یا ترکیبی از همگی استفاده شود.

چرا یک نفر خودارضایی می‌کند؟

انجام خود ارضایی می‌تواند به صورت کلی سه علت اصلی داشته باشد:

 1. رفع استرس : استمنا در برخی مواقع برای این صورت می‌گیرد تا میزان تنش ذهنی و استرس فرد را کاهش داده و به آرامش ذهنی و روحی برسد.
 2. نیاز جنسی : یکی از مهمترین دلایل جلق زدن این است که فرد دسترسی به شریک جنسی یا امکان داشتن رابطه جنسی ندارد.
 3. عادت : در موارد نادری تکرار بیش از حد خودارضائی تبدیل به یک عمل روتین شده و از آن به عنوان یک عادت یاد می‌شود که این مورد می‌تواند موجب آسیب رساندن به فرد شود.
 4. کشف بدن : این موضوع در مورد نوجوانان شایع است چرا که برای آگاهی از اندام تناسلی خود و کشف بدنشان دست به این عمل می‌زنند.

در برخی از موارد حتی پزشکان برای اختلال جنسی افراد جق زدن را به فرد توصیه می‌کنند؛ البته این مورد تا زمانی که مشکل مرتفع شود توسط پزشک پیشنهاد می‌شود.

خودارضایی خوب است یا بد؟

در گذشته این عمل را نوعی انحراف جنسی و ذهنی می‌دانستند، در ایالات متحده آمریکا این عمل را نوعی بیماری روان پزشکی محسوب می‌کردند. اما در حال حاضر این موضوع کاملا مردود شناخته می‌شود.

در عصر حاضر روان درمانگرها از استمنا به عنوان یک درمان جنسی مخصوصا برای خانم‌ها استفاده می‌کنند.

انواع خودارضایی کدام است؟

استمنا کردن در مردان

گرچه روش استمنا کردن فرد به فرد متفاوت است اما عموماً با در دست نگه داشتن آلت تناسلی مردانه به صورت محکم در دست و حرکت دست به سمت بالا و پایین و گاهی همراه با خیال‌پردازی انجام می‌شود.

روش دیگری که عمومیت کمتری دارد مالیدن آلت تناسالی به سطوح صاف و نرم مثل بالش یا تشک است. استفاده از ابزارآلات ساختگی یا وسایل سکس نیز متداول است. در هر دوی این روش‌ها مردها گاهی از ژل روان کننده یا کرم استفاده می‌کنند تا لذت بیشتری ببرند.

مالش آلت تناسلی مردانه تا رسیدن به ارگاسم ادامه پیدا می‌کند. تمرکز بیشتر حرکات نهایی روی کلاهک آلت تناسلی و بالا و پایین کردن روی بدنه آلت صورت می‌گیرد. سرعت انجام عمل، سرعت رسیدن به ارگاسم را افزایش می‌دهد. برای افزایش لذت بالاتر و کاهش اصطکاک معمولاً از مایعات یا آب دهان نیز استفاده می‌شود.

استشها در زنان

خودارضایی در زنان اغلب از روش مالیدن یا ضربه زدن روی آلت زنانه از جمله چوچوله و لب‌های فرج انجام می‌شود.

همچنین فروکردن انگشت یا یک جسم خارجی در مهبل، تحریک سینه‌ها و نقطهٔ جی از طریق مالش، فشار، کشش عضلانی و خیال‌پردازی نیز می‌تواند در کنار هم بکار گرفته شود. دقت کنید که استفاده از هر جسم خارجی بدون رعایت موارد بهداشتی مشکلات بسیار فراوانی را می‌تواند ایجاد کند پس در انجام این کار دقت کنید.

یکی دیگر از روش‌های مرسوم استشها در زنان استفاده از جریان فشار آب روی چوچوله است. برخی از خانم ها حتی با فشار شدید هر دو پا به هم می‌توانند تحریک شوند.

در نظر داشته باشید که برای برخی از زنان استشها تنها راه رسیدن به ارگاسم است و این عمل حتی در زمان عشقبازی و رابطه جنسی با یک فرد مذکر ضروری است.

خودارضایی در کودکان

این عمل به صورت بازی با آلت (بدون انزال جنسی) در میانِ کودکانِ کم سن و سال یک پدیدهٔ رایج و متداول است. در اغلبِ موارد تحریک آلت به عنوانِ یک رفتار طبیعی در کودکانِ همهٔ سنین در نظر گرفته می‌شود. کودکان غالباً تحریک کردن آلت را از حدودِ ۱۸ ماهگی آغاز می‌کنند که عموماً بینِ سنینِ ۳ تا ۵ سالگی به اوجِ خود می‌رسد. پس از آن به تدریج از میزانِ آن کاسته می‌شود تا زمانی که بلوغ فرا برسد. به‌طورِ کلی پسرها زودتر از دخترها شروع به خودارضایی می‌کنند. این به این دلیل است که یافتنِ کلیتوریس و واژن دشوارتر از پیدا کردنِ آلت مردی می‌باشد.

تعداد دفعات خودارضایی

دفعات ایم کار دغدغه مشترک به ویژه در جوانان است. معمولاً از هیچ تا چندین بار در روز، هفته یا ماه متغیر است. هر چند وقت یکبار استمناء مشکل محسوب نمی‌شود، مگر اینکه تکرار آن همراه با اختلال وسواس باشد که در این صورت بارها تکرار می‌شود.

با وجود اثرات مثبت خودارضایی، استمناء مکرر ممکن است اثرات منفی داشته باشد. زیست شناسان معتقدند که خودارضایی بیش از حد مکرر باعث کاهش کیفیت اسپرم می‌شود. بر پایه این دیدگاه سازمان بهداشت جهانی ۲ تا ۷ روز خودداری از هرگونه فعالیت جنسی قبل از اهدای اسپرم را توصیه کرد.

تعداد دفعات خودارضایی توسط عوامل متعددی تعیین می‌شود:

 • مقاوت دربرابر کشش جنسی
 • کاهش سطوح هورمونی در برانگیختگی جنسی
 • عادت‌های جنسی
 • تأثیر دوستان و همتایان
 • وضعیت سلامتی فرد
 • نگرش فرد به استمنا که توسط فرهنگ و مذهب
 • برخی از موارد درمانی و پزشکی

خودارضایی در اسلام

در دین اسلام این عمل نهی و جز گناهان کبیره شمرده می‌شود. این مسأله به دلیل مربوط بودن به فعالیت‌های جنسی در بیشتر فرهنگ‌ها تابو حساب شده و افراد ترجیح می‌دهند که راجع به آن صحبتی نکنند.

منبع: ویکی پدیا

1 نظر در “خودارضایی و مزایا و معایب آن را بشناسید!

 1. بازتاب: کاربر هپیکس

نظرات شما به صورت محرمانه نمایش داده خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *